Nie ma co ukrywać, że kontrolowanie swojego ciśnienia tętniczego przez wielu Polaków jest naprawdę trudne i sprawia im wiele problemów. Obecnie statystki wykazują, że z nadciśnieniem tętniczym zmaga się co 3 dorosła osoba w Polsce. Warto sobie wobec tego zadać pytanie, czy wiesz w jaki sposób możesz kontrolować i utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi.
Najłatwiej jest to robić oczywiście poprzez regularne mierzenie w domu ciśnienia. Jest to prosta czynność i musisz ją wykonywać rano, w południu, wieczorem. Oczywiście wszystkie pomiary powinieneś zapisywać. To wszystko sprawi, że Twój lekarz prowadzący będzie w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście jesteś chory, czy też są to dopiero początki. Dzięki temu można od razu podjąć ewentualne leczenie i niwelować skutki choroby.
Wskazania prawidłowego ciśnienia krwi
Prawidłowe i optymalne ciśnienie możemy określić jako 120/80mm Hg. W granicach normalnego będzie to 120-129/80-84mm Hg. Do prawidłowego wysokiego ciśnienia możemy zaliczyć wskazania 130-139/85-89mm Hg. Pierwsze objawy nadciśnienia to 140-159/90-99mm Hg. Natomiast już bardzo zaawansowana choroba nadciśnienia, to 180/110mm Hg.
Mierzenie ciśnienia i notowanie
Od tego w jaki sposób będziesz wykonywał pomiary ciśnienia, zależy ich poprawność, więc warto wiedzieć jak je wykonywać i zapisywać prawidłowo. Nad zapisywaniem się nie będziemy rozwodzić, bowiem jest to tylko przepisani liczb z wyświetlacza. Warto używać ciśnieniomierza z AND, bo one mają najbardziej precyzyjne pomiary.
Z uwag dotyczących pomiaru, to pamiętaj o tym, że na pół godziny przed planowanym pomiarem nie pij herbaty, kawy i nie pal żadnych papierosów. Te czynniki mogą znacząco wpływać na pomiary i sprawiać, że nie będą one prawidłowe. Najlepiej więc się zrelaksować i wyciszyć. Twoja ręka musi być rozluźniona, a rękaw ubrania nie może uciskać. Pamiętaj również, żeby podczas dokonywania pomiaru nie rozmawiać, ani nie ruszać się.
Ważnym aspektem będzie również dobranie odpowiedniego rozmiaru ciśnieniomierza. Kiedy jego mankiet będzie zbyt wąski lub luźno, to także będzie miało znaczący wpływ na wyniki pomiarów. Warto trzymać się jednej pory, o której będziesz dokonywał pomiarów. To ważne, ponieważ dzięki temu będą one jak najbardziej wiarygodne.
Jak więc widzisz nie jest to nic trudnego, wystarczy tylko pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, które uczynią pomiar jak najbardziej dobrym. Na bieżąco powinno być to wszystko kontrolowane przez lekarza, który na podstawie Twoich zapisów pomiarów będzie mógł zastosować najlepszą terapię. Koniecznie o tym pamiętaj, bowiem ma to znaczący wpływ na Twoje zdrowie.

Dodaj komentarz